DIAGNÓZY
Detská mozgová obrna- DMO
O chorobe
Detská mozgová obrna je diagnóza a poškodenie, ktoré sa veľmi výrazne podieľa na vzniku kombinovaných postihnutí. Jej dôsledkom je spravidla okrem telesného postihnutia aj narušenie komunikačnej schopnosti, zmyslové postihnutie, mnohokrát aj mentálne postihnutie a poruchy správania.
Mnohí autori sa zhodujú v názore, že pri zistení tejto diagnózy, resp. poruchy možno akosi automaticky očakávať kombinované postihnutie. Je to neprogresívne postihnutie s možnosťou zmeny determinovanej vývinom a zrením CNS. Vzniká z poškodenia mozgu pred jeho „dozretím“.
Charakteristické príznaky DMO (pre všetky formy):
- poruchy hybnosti,
- oneskorený motorický vývin,
- zvýšený masseterov reflex,
- poruchy okohybného aparátu a zraku (najmä strabizmus),
- poruchy reči, ako je dyzartria, zajakavosť, mutizmus,
oneskorený vývin reči,
- hypersalivácia (nadmerná slinivosť),
- epileptické záchvaty,
- časté zníženie intelektových schopností pod normu,
- neurotické a afektívne poruchy,
- malá odolnosť voči infekciám a intoxikáciám.
!!!
Predčasne narodené deti by sa podľa vyjadrení viacerých neurológov nemali očkovať celou vakcínou DiTePer, nakoľko tretia zložka - Per (Perthusis) je živá kultúra a v dôsledku oslabenej imunity si detský organizmus nedokáže sám vytvoriť obranné látky proti tejto kultúre. Detská obrna je im takýmto spôsobom naočkovaná. Doživotne…
!!!
U nás to bolo hlavne neokysličenie, ktoré nemuselo nastať, keby nás z bruška vytiahli skôr, už ako mi začala odtekať plodová voda a nie až na 3 deň. A k tomu očkovaniu sa ani vyjadrovat nebudem, lebo po tom očkovani prišla epilepsia a začali nám písať do karty DMO - spastická kvadruparéza. To bol dôvod, prečo sme hneď menili našu pediatričku, s ktorou nebola možná dohoda ohľadom očkovania.
2/ Symptomaticka epilepsia charakteru parciálnych záchvatov a infantilných spazmov :
Symptomatická epilepsia
Vzniká ako dôsledok ochorenia či poškodenia mozgu, je teda možné určiť vyvolávajúci faktor epilepsie, ktorá je príznakom či komplikáciou iného ochorenia. Preto hovoríme o sekundárnej epilepsii. To sa obyčajne dá odhaliť zobrazovacími metódami, ako je počítačová tomografia (CT) alebo magnetická rezonancia. Takáto príčina sa najčastejšie odhalí vo veku 20-50 rokov.
U nás je to hlavne poškodenie mozgu, ktoré to všetko vyvolalo a zaroven to ockovanie priklincovalo...
3/ Strabizmus :
Strabizmus alebo škuľavosť alebo škúlenie je chyba zraku – stav, pri ktorom dochádza k strate koordinovaného pohybu oboch očí a jedno sa odchyľuje od smeru pozorovaného predmetu. Touto chybou zraku sa zaoberá Tyflopédia-špeciálny odbor pedagogiky.
4/ Psychomotorická retardácia :
Naše pohybové schopnosti nezodpovedajú našemu veku 1,5roka, momentálne sme na úrovni 6mesiacov, za čo môže naše poškodenie v mozgu a tým zaručená diagnóza DMO.
5/ Axiálny hypotonus :
Je to znížené napätie svalstva. Hypotónia nie je ochorenie, je len príznakom iného ochorenia alebo oneskoreného dozrievania mozgu.
Diagnostikovať hypotóniu nie je tažké, oveľa tažšie je nájsť príčinu.
6/ Mikrokránia :
CHOROBNÉ (PATOLOGICKÉ) ODCHÝLKY RASTU HLAVY
U malého počtu detí sa rast lebky výrazne odchyľuje od normálnej rastovej krivky. Z hľadiska neurológie existujú tri skupiny porúch rastu lebky:
1. zrýchlený rast lebky - makrokránia, makrocefália
a hydrocefalus
2. spomalený rast lebky - mikrokránia, mikrocefália,
3. neúmerný (disproporčný) rast lebky z hľadiska rastu
jej jednotlivých kostí - dyskránia a kraniosynostóza.
7/ hypoxicko-ischemicka encefalopatia:
Hypoxicko-ischemická encefalopatia(HIE) je klinicko-patologická jednotka, ktorá vzniká v dôsledku difúzneho hypoxicko-ischemického postihnutia centrálneho nervového systému teda dôsledok nedokysličenia v mozgu. Najčastejšou príčinou je perinatálna asfyxia. U nedonosených novorodencov za týchto podmienok vzniká periventrikulárna leukomalácia.
Rozsah poškodenia centrálnej nervovej sústavy závisí na závažnosti HIE/krvacanie do komor v mozgu/.My sme mali silne krvacanie 3stupna do oby dvoch komôr. U ťažkých foriem HIE sa udává mortalita 25−50 %. K úmrtiu väčšinou dochádza behom prvého týždňa života v dôsledku multiorgánového zlyhania. Asi 80 % detí s tažkou HIE, ktoré prežili, majú závažné komplikácie, medzi ktoré patrí najmä detská mozgová obrna,psychomotorická retardácia,hluchota, slepota, epilepsia. Dôsledky HIE je v indikovaných prípadoch možné zmierniť pomocou riadenej hypotermie.
8/ SKOLIÓZA
Skolióza alebo bočitosť je medicínsky výraz pre vychýlenie chrbtice do strán, vo frontálnej rovine. Skoliózu možno rozdeliť podľa viacerých kritérií:
- skolióza prechodná – vzniká dočasne pri jednostrannej záťaži, napríklad pri nosení tašky v jednej ruke.
- skolióza trvalá
- fyziologická – mierne, väčšinou pravostranné vybočenie hrudnej časti chrbtice v oblasti Th3-5, nie je považované za chorobu. Príčina fyziologickej skoliózy nie je celkom jasná, najpravdepodobnejšie je spôsobená miernou prirodzenou asymetriou kostry.
- patologická – okrem vybočenia je pravidelne prítomná i rotácia stavcov.